CarringtonMcCarthyST CarringtonMcCarthyST
  • 13-04-2021
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6 sign
What is the cost of 1 marker?

Respuesta :

saraalvi00
saraalvi00 saraalvi00
  • 13-04-2021

Answer:

3 cents

Step-by-step explanation:

cost of  20 markers=$6

cost of 1 marker=?

Cost of 1 marker = 6/20 = 3/10 = 0.3

It costs 3 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Which is a complete sentence? A. Sometimes have gooey brownies. B. While Bryson fished in the creek. C. Nearly all the dogs barking at me. D. Unfortunately
ENG103 DISCUSSION BOARD 3 Take some time to use the various search engines discussed in Lesson Two. Choose a topic of your liking and use Bing (common sear
what are the main environmental issue affecting the Murray darling basin
A recipe calls for 1/2 teaspoon of salt for the batter and 1/8 teaspoon of salt for the topping. How much salt is used in the entire recipe?
as 8 hundreds is 8 thousands
What should you look for when purchasing a pair of fitness shoes? A. Tight, snug fit B. Stable, nonflexible front C. Properly fitting arch support
Two identical rubber balls are dropped from different heights. Ball 1 is dropped from a height of 196 feet, and ball 2 is dropped from a height of 271 feet.
An equation x^2 -6x +18 = 0 The line y= 41 meets C at the point R. Find the x-coordinates of R, giving you your answer in the form p + q(sqrt(2)), where p and
Most residents of ancient Rome lived in
HELP URGENT9*3-3*5 ---------- 4 What is the value of the expression? What is the value of the expression? [(3 + 5) • 2 – 5] • 3 Which placement of grouping symb