ameshaaa ameshaaa
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

Manny buys hot dog buns for a cookout. he needs 30 buns and he buys bags of 8 buns. how many bags does manny need?

Respuesta :

monikajelavic monikajelavic
  • 14-04-2021

Answer:4

Step-by-step explanation:

30÷8=3.75

3.75=4

Manny need 4 bags.

Answer Link

Otras preguntas

How would you respond to this opinion?: I think the benefits of globalization outweigh the negatives that impact the environment. Globalization improves the glo
Which is the definition of visual rhetoric
—¿Cuántas veces tienes que repetir las palabras nuevas? —Las _____ por lo menos cinco veces. A. repite B. repetir C. repito D. repites
solve for variable: 2(r-3)/4 -8 =50
50 POINTS What is the rate $2.50 for 10 items, as a unit rate? A. $1.25 for 5 B. $0.25 each C. $25 each D. $0.50 each
Pls help being timed
Find the difference. Simplify completely. Please show work.1. 7/9 - 3/8 2. 5 4/5 - 2 1/4
The vertices of a square CDEF are C(1,1), D(3,1), E(3,-1) and F(1,-1). What formulas prove that the diagonals are congruent perpendicular bisectors of each othe
Solve the equation or formula for the indicated variable. [tex] R = ts^2 +3 [/tex] See attached pic for answers
I don’t know how to calculate the triangles areas