kadiancewood1 kadiancewood1
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

Victoria purchased 0.6lbs of deli ham for $4.71. What is the cost of ham per pound?

Respuesta :

fnej
fnej fnej
  • 14-04-2021

Answer:

$7.85

Step-by-step explanation:

Per pound = 1

Ratios:

[tex]\frac{4.71}{0.6} =\frac{x}{1} \\\\0.6x=4.71\\x=7.85[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

a girl 2.2m tall observes that the angle of elevation of the top of a building 16m away from her is 45° find the height of the building​
short story with figurative language, 5 lines ​
What was one problem that plantation owners in the 1600s faced with growing sugar cane? O The process of refining sugar was not well known at that time. O Sugar
Which of the following choices are equivalent to the expression below? Check all that apply x8/5​
Can someone help me with this please ASAP !!!!!!!!
Which of the following is an example of volunteering? O being paid to clean examination rooms in a medical clinic offering to help out with a sick coworker's du
Three interior angles of a quardilateral have measures of 100 degress, 120 degress, and 80 degress. Find the foourth angle measure.
Please help me Imagine that you are William Tyndale and you are sitting in a jail cell as a heretic (a person that believes opposite of the what the church bel
A triangle has side lengths of 1.9cm, 2.7cm and 3.3cm, all measured to 1 decimal place could this be a right angled triangle
I will take f if I didn’t answer :)