brentidriss2007
brentidriss2007 brentidriss2007
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

pls pls pls, I beg you to answer this question only if you know the correct answer please please please I beg you

pls pls pls I beg you to answer this question only if you know the correct answer please please please I beg you class=
pls pls pls I beg you to answer this question only if you know the correct answer please please please I beg you class=
pls pls pls I beg you to answer this question only if you know the correct answer please please please I beg you class=
pls pls pls I beg you to answer this question only if you know the correct answer please please please I beg you class=
pls pls pls I beg you to answer this question only if you know the correct answer please please please I beg you class=

Respuesta :

evadardeau evadardeau
  • 14-04-2021
B, B, you have to multiply 5 and 2 before you add -3 and 5, 18, B
Answer Link
fnej
fnej fnej
  • 14-04-2021

Answer:

4) The error made was that you were supposed to multiply 5 and 2. The answer is supposed to be 43.

5) B) 18

6) 18

7) B) 20

8) B) 28

Step-by-step explanation:

4)

36 - 3 + 5 · 2

36 - 3 + 10

43

5)

3(7) - 3 = 18

6)

3(2) + 2(4) + 4 =

6 + 8 + 4 =

18

7)

24 ÷ 3 + 12 = 8 + 12 = 20

8)

5(6) - 2 = 30 - 2 = 28

Answer Link

Otras preguntas

You moved 50 meters right then 15 meters down. What is the angle of displacement (round to the nearest whole number)
Darlene has a large fish tank in her room. Would the fish tank most likely hold 100 mL or 100 1 of water?
f(x)=x−9​; g(x)=3x2 f(x)+g(x)
Your friend asks you, “How early do you think I should start saving and searching for scholarships and state aid?” What do you recommend? Why?
* Find the 7th term of the arithmetic sequence 17, 12, 7, …
If TV and wÝ are parallel lines and mZYXU 63°, what is mZTUX?
Spot eats of a can of dog food each day and Rover eats of a can of dog food each day. Dog food cost $5.50 for (three cans. Note: It is ONLY sold in three can pa
if salaries double every 7 years in order to keep up with inflation ,what rate of inflation does this imply​
Find unit rate in miles per hour
Provide examples using the noun "la voiture" and the adjectives "beau" and "vert" Please help this is for a DBA I have today, I’m really stumped on this questio