mandingopappy mandingopappy
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada


A shop sells bag of peanuts for two dollars and a bag of walnuts for five dollars at nine bags of purchase for total cost of $36 how many bag of walnuts were purchased purchased

Respuesta :

simalt simalt
  • 14-04-2021
6 bags of walnuts and 3 bags of peanuts

6 x 5 = 30
2 x 3 = 6
30 + 6 = $36
Answer Link

Otras preguntas

The distance between stars if referred to aa
the cost C of producing t units is given by C(t)=4t^2+9t, and the revenue R generated from selling t units is given by R(t)=5t^2+t. For what values of t will th
your teacher is giving you a test worth 100 points that contains 40 questions. there are 2point questions on the test. how many of each type of question are on
how do scientists use radioactive to date fossils and arifacts
I need help please asap???
a triangular sail has a base of 5 m and a height of 10 m.if a canvas cost 18 dollars a square meter . find the cost of canvas to make the sail
Tom weighs t pounds. John weights 13 ponds more than Tom. What expression represents Johns weight?
What is the number of electrons in an atom that has 3 protons and 4 neutrons
How do u work 9n=5? Just write it the way u worked it
Each of the following represents a market EXCEPT: