amandacongdon819 amandacongdon819
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

A soft drink costs $1.65 and each refill for the drink costs $0.95. If you have $4.50, how many refills can you purchase?

Respuesta :

leilanibraden
leilanibraden leilanibraden
  • 14-04-2021

Answer: 3 refills

Step-by-step explanation:

$1.65 + 0.95 + 0.95 + 0.95 = $4.50

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is NOT a tradition of Buddhism? A. Theravada B. Mahayana C. Tibetan Buddhism D. ramadan
The sun generates both mechanical and electromagnetic waves. Which statement about those waves is true? OA. The mechanical waves reach Earth, while the electrom
Is this right or is it 25 inches/something else ?
What 5 questions do we have to ask ourselves when evaluating a country's government?
Assume that random guesses are made for ​multiple-choice questions on a test with choices for each​ question, so that there are n ​trials, each with probabili
PLEASE HURRY!!!!! Simplify the expression. (x – 4x2 + 7) – (-5x2 + 5x – 3)
What form of democracy is used in the USA? Why is that important?
A gear ratio is the ratio of the teeth on the rear sprocket. If a bike has 36 teeth on the front and 12 teeth on the rear sprocket, what is the gear ratio for t
What word best describes the tone of the poem above? A. angry B. perplexed C. giddy D. reflective
Factor 75 - 95. a. 5(15 - 19) b. 5(19 - 15) c. 25(3 - 4) d. 25(4 - 3)