jfsmith38 jfsmith38
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

If steak costs $12.55 per pound, what will be the total cost of 0.6 pounds of steak?\

Respuesta :

lololololololol1157 lololololololol1157
  • 14-04-2021

Answer:

Solve for X; whereas lb=pound, $=cost

1lb = $12.55

0.6lb = $X; therefore 6/10 lb = $X

Rewrite:

$12.55/1 lb = $X/6/10 lb; therefore $12.55/1 lb = 10/6(X); 10X=$12.55(6); 10X=$75.30; X=$75.30/10

X=$7.53 for .6 lbs.

Answer Link
akimble5
akimble5 akimble5
  • 14-04-2021

Answer:

7.53

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Question 2 of 20 The first paragraph or part of a business letter is the
If a1 = 5 and An = - 3an-1 -4 then find the value of a6.
The rule of a function changes from f(x) = x² − 4 to g(x) = -x² + 4 when it is dilated. Which statement best describes how this dilation affects the graph of f
Identify what clauses are which 50 POINTS!!!
jeff lives 12 miles east of stan jeff lives 16 miles north of wei what is the shortest stan and wei can live from each other
What is the area of the shaded region? (picture)
Apalah kepentingan negara memiliki kepimpinan yang bijak
Draw a pair of parallel lines intersected by a transversal so at least one angle is a 45° angle. Label all of the angle measures in your drawing.
Find the value of (x − 6)² if x² – 12x = 30, and x > 0.plsss answer ​
Will give brainly. Thanks