kleonshabani2027 kleonshabani2027
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

you bought a magazine for 6 dollars and three candy bars you spend a total of 12 dollars how much did each candy cost?

Plssss help

Respuesta :

veggieyuh
veggieyuh veggieyuh
  • 14-04-2021

Answer:

I think $2

Step-by-step explanation:

12 divided by 6 is 2. That's how you would find out what each piece of candy cost! I hope this helped!

Answer Link
aestheticcofee
aestheticcofee aestheticcofee
  • 14-04-2021

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Since the magazine costed 6 dollars and the total amount of money you used was 12 what is 12-6=6.

So the answer would be 6.

Hope this helped!!<3

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the lines
PLEASE HELP WITH THIS ONE QUESTION ¿Qué oración usa el pretérito perfecto de subjuntivo correctamente? A) Espero que la entrevista de trabajo haya sido un éxit
help plzzzzzz plzzzzzzzzzzzz
Write ionic equations for the following: HCl(aq) + KOH(aq) → KCl(aq) + H2O(l)
For what real value of $k$ is $\frac{13-\sqrt{131}}{4}$ a root of $2x^2-13x+k$?
Solve the system of equations. -10x+3y=5 x=y-4 x= y= Show work
A submarine starts at 0 units and has groups of 3 floats and groups of 4 anchors attached.Using these groups of floats and anchors, write as many different expr
Help pleaseeeeeeeeee
Jenny jogs every five days and Shannon jogs every six days. They both started jogging on Tuesday of this week. When will they both jog again on the same day? Wh
Which sentences demonstrate correct subject/verb agreement? Choose all that apply • 0 points 1 Bills always seem to pile up when you're waiting to get paid. 2