bxbysnowy bxbysnowy
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells avocado for $2.80 per pound. What is the cost of a 2 1 pounds of avocado?
4

Respuesta :

06gavin2133 06gavin2133
  • 14-04-2021
$58.80 you need to multiply 2.80 x 21 to get your answer
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x. 43° x = [ ? ] X Enter
Find the two numbers that have a sum of 49 and a difference of 1/2
A necklace has green and blue beads in the ratio 4:3. There are 24 blue beads on the necklace. How many green beads are there?
Which substance can be classified as an Arrhenius Acid? A) KF B) HF C) KOH D) LIH
Simplify 4/9z-3/9z-5/9z
Let f(x) = cos(x). Use Addition or Subtraction Formulas to show the following.
Aluminum reacts with chlorine gas to form aluminum chloride via the following reaction: 2Al(s) + 3Cl₂ (g)→2AlCl3 (s) You are given 31.0 g of aluminum and 36.0 g
i have 30 coins, all nickels, dimes and quarters, worth $4.60. there are two more dimes than quarters.. how many of each kind of coin do i have?
why teens should be able to play dangerous sports intro paragraph instuctions... to write the introduction to your argument. Write three or more complete senten
Find the APR, or stated rate, in each of the following cases (Do not round intermediate calculations and enter your answers as a percent rounded to 2 decimal p