ChrissyCorn
ChrissyCorn ChrissyCorn
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

HELP!

Eric bought 16 ounces of coffee beans for
$14.40. At this rate, how much would 11 ounces
of coffee beans cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-04-2021

Answer:

11 ounces cost 9.90$.  

Step-by-step explanation:

Each ounce cost .90 cents.

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

do do this my Name is what???
According to Confucius, for society to work, what should people follow?
what is the answer? please​
WILL GIVE BRAINLY PLZ HELP ASAP John’s house is 12 miles away from school. He is two-thirds of the way home. How many miles has he walked? A. 8 B. 16 C. 18
A pack of 10 pencils costs $4.00. Find the unit rate of 1 pencil. $.30$.40$.60$.90
What effects do Jerome’s memories have upon him?
Write each power as a product of the same factor. Then find the value. 2.5^3 A) 2.5 x 2.5; 6.25 B) 2.5 x 2.5 x 2.5; 15.625 C) 2.5 x 3; 7.5 D) 2.5 x 2.5 x 2.5 x
√100 A 8 B 10 C 20 D 9
How do i graph 2x + 3y = 9
Read the excerpt from The Diary of Anne Frank. "Mr. Frank. Now. About the noise. While the men are in the building below, we must have complete quiet. Every sou