latoyawilson83572
latoyawilson83572 latoyawilson83572
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

Six pounds of strawberries cost $11.94. Determine the unit rate and use it to find the price of eight pounds of strawberries

Respuesta :

h9c9pwbxv4
h9c9pwbxv4 h9c9pwbxv4
  • 14-04-2021
$15.98..................
Answer Link

Otras preguntas

Is a village countable or uncountable ?
A marshmallow has trapped air inside an elastic network. What would you expect to initially observe if the marshmallow was placed inside a chamber, and the exte
If you expect inflation to be 3% and you have a loan with 10% interest What is the real interest rate?
the empirical formula of glyceraldehyde is ch20, and its molar mass is 90.078 g/mol. use the empirical formula and the molarmass to determine the molecular form
What are the types of fraud committed in the case of ECG Group: Fraud and Liquidation of a Joint Venture in China?
Bcd protein activates gene expression by binding to enhancer regions. What should be true about the activation of gene Y (high affinity for bcd) and gene X (low
Which of the following can be used to retrieve objects from a database? A) Widget B) CMS C) CGI D) HTML
When it comes to convergence, PR professionals should be thinking about cultural convergence, economic convergence, and city-to-rural convergence.a-true b-false
The transition from fish to tetrapods is best described as: a) Like most of the great transitions in evolutionary history, it happened in very few big steps so
Since 1960,social regulation spending grew in which areas? ( Check all that apply.) a. occupational safety b. consumer protection c. environmental health d. tax