turespray9 turespray9
  • 15-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs.biillitti bought 3 pounds of red grapes and 2.5 all grapes cost $1.28 per pound how much money did she spend

Respuesta :

asmahadeo asmahadeo
  • 28-04-2021

Answer:

$9.60

Step-by-step explanation:

2.5 x 3=7.5

7.5 x 1.28=9.6

so the answer would be $9.60 I think.

Answer Link

Otras preguntas

As the set designer for his school's fall play, Kenji is making a treasure chest shaped like a rectangular prism. The chest needs to hold approximately 6 cubic
Describe the graph of y = -|x + 4| - 5
Which statements about Vladimir Lenin are true? Select all correct answers. He worked toward turning Russia into a communist nation. He wrote The Communist Mani
What will happen if ammonia is added to a mixture of Ag+, Fe3+ and Co2+?describe the subsequent steps that couls be preformed to separate the three cations?​
GloboTech recently used intentional accounting irregularities to make the company look more profitable than it actually was. GloboTech ________.
2x+1 square root of 4x^3-8x^2+2x-1
Write the equation of a quadratic that has x-intercepts of (-2,0) and (4,0), a vertical stretch of 2, and the vertex is a maximum. Factored form: Standard (Ex
what is the answer for 4/17 = 59/d
What is the image point of (1,8) after a translation left 2 units and down 1 unit?
Drag the appropriate labels to their respective targets. Not all labels will be used. Ea ΔΕ​