elena43350
elena43350 elena43350
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

Martin paid $6 for4 avocados at a farm stand. He wants to know what the price would be if he bought 6 avocados

Respuesta :

barronmichelleflores barronmichelleflores
  • 11-05-2021
it would be $9 for 6 avocados
Answer Link
buckyiscoolasf
buckyiscoolasf buckyiscoolasf
  • 11-05-2021

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

divide 6/4 to get the price per avacado so its $1.5 per avacado.

multiply 1.5 x 6 = 9

Answer Link

Otras preguntas

What is the average rate of change from -3 to 0 of the function represented by the graph?
Proficient strategy executiona. is always the product of much organizational learning.b. is achieved unevenly, coming quickly in s
What was a result of the Scientific Revolution?
The skeletons of a baleen whale and a hummingbird show the similarities between their hind limbs, ribs, phalanges, radii, ulnae, humerouses, and skulls. The bo
Please help, thank you! :)
You observe someone pulling a block of mass 41 kg across a low-friction surface. While they pull a distance of 5 m in the direction of motion, the speed of the
WILL MARK BRAINLIEST!!
Suppose that insurance companies did a survey. They randomly surveyed 400 drivers and found that 320 claimed they always buckle up. We are interested in the pop
In order for the data in the table to represent a linear function with a rate of change of +5, what must be the value of m? m=3 m=2 m =18 m=33
The weekly earnings of students in one age group are normally distributed with a standard deviation of 47 dollars. A researcher wishes to estimate the mean week