mikecoxlong24 mikecoxlong24
  • 12-05-2021
  • Business
contestada

If the cost of a package of 12 hamburger buns was $2.49, what would the unit price of one hamburger bun be?

Respuesta :

anthonyabouzeid4
anthonyabouzeid4 anthonyabouzeid4
  • 12-05-2021
We know that 12 buns are 2.49$ and we want one bun so we divide the price by 12 to get the price of one:

2.49/12=0.2075$ for one bun
Answer Link

Otras preguntas

Which would you never to in a laboratory setting? i. Eat and drink in the laboratory ii. Push a thermometer through a rubber stopper iii. Remove your goggles
What is 0.42,3.47 and 3.74 in order from least to greatest
2. Choose the correct form of who or whom to complete the sentence. For _____ is the park named?       (Points : 1)
hi um where does an apostrophe go in pilgrims place
1. Choose the correct form of who or whom to complete the sentence._____ is going with you to the park?       (Points : 1)
Factor completely 4u^2 + 28u + 49
What is 5/8 divided by 5/12?
what are some important contributions about jakie robinson
Cincinnati's major league baseball team is the Reds. What was the greatest historical significance of this team that happened in 1869? PLEASE HELP!!! D:
An oil refinery produces gasoline from crude oil. For every 10,000 barrels of crude oil supplied, the refinery can produce 6,500 barrels of gasoline. How many bar