orianadenard2
orianadenard2 orianadenard2
  • 13-05-2021
  • Mathematics
contestada

One bag of pretzels cost three dollars. Five bags of pretzels cost $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

rwills35
rwills35 rwills35
  • 13-05-2021

Answer:

The 5 for $10 because its 2 dollars for a bag while the first is 3 dollars for a bag

Step-by-step explanation:

Answer Link
carlymcclendon carlymcclendon
  • 13-05-2021

Answer:

I'm guessing the five for $10. If you were to by 5 for $3 it would be more than the five for $10. If there are 5 bags for $10 I'm assuming each bag is $2 which is lower than $3.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

guys i need help at least 1 question please i will give brainliest​
Contesta cada frase con la forma correcta del verbo ser. (Fill in the blanks with the correct form of the verb ser. Underline the subject in every statement or
the admission fee at an amusement park is $3.50 for children and $7.20 for adults. on a certain day, 344 people entered the park, and the admissions fees collec
Turning off backface culling allows you to select polygons from the back of the model at the same time you select them at the front.
what is your region if you live in Scarborough Canada
is this correct ? ...​
i need help please, i need the answer now!
Please write 4-5 sentences about what you see in this image.
Please take a look at the picture
Help will give Brainlest only true answers only please dont guess