dimplesmtz6113 dimplesmtz6113
  • 13-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jean's aunt gave her $540 dollars to attend some dance lessons. Every week she pays $25 for a lesson. After some weeks, she still had $315 left.

Respuesta :

ameliak2024
ameliak2024 ameliak2024
  • 13-05-2021

Answer:

I think the answer you need is it has been 9 weeks?

Step-by-step explanation:

540-315=225

225/25=9

she has had 9 lessons so far and can afford roughly 12 more

Answer Link

Otras preguntas

solve for each variable and tell how you find the value of each variable
what congressional committee analyzes the presidents proposed budget a. ways and means b. budget office c. appropriations d. revenue
Is global warming the same as climate change?​
describe a referendum?
who is stalin, and what did he do?
Which verb form correctly completes this sentence? Ayer, mis primos _________ 15.000 pesos.
¿Cuáles son ejemplos de tecnología verde? El reciclaje de cartuchos de tinta. Las compañías que reducen su consumo de energía al usar servidores virtuales. Los
All of the following elements are part of scene designs in plays except props. costumes. lighting. stage directions.
Mung beans planted early in the spring produce flowers at the same time as mung bean plants planted early in the summer due to the A) age of the plant. B) len
Answer plzzz Well its easy but i cant solve help me to slove that Q plz