sushilashiwakoti100 sushilashiwakoti100
  • 14-05-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of 8 exercise book is rs 400.
i)find the cost of 1 excise book
ii)find the cost of exercise book​

Respuesta :

AlphaSavage12
AlphaSavage12 AlphaSavage12
  • 14-05-2021

Answer:

e

Step-by-step explanation:

Answer Link
pshane0918
pshane0918 pshane0918
  • 14-05-2021

Answer:

The cost of 1 Exercise book is rs50.

Step by Step Explanation :

Divide the cost by the quantity.

400/8 = 50

Answer Link

Otras preguntas

Help show work I will mark brainliest
log x=4 a.10^x=4 b. e^4=x c. 10^x=x d.e^x=4​
How many atoms are there in 1.005 moles of CO2?
Wat would happen if a feather and a ball were released from the same height at the same time? Gravity Experiments for Kids – Science Experiments for Kids
What merchants mean ?
What is best estimate for 5 1/5 plus 8 5/6
PLEASE HELP! 20 PTS Choose ALL that apply for spring tides Question 1 options: Moon, Sun, and Earth are perpendicular Moon, Sun, and Earth are aligned Highes
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!Which subject pronouns have a stem change in the present tense? (Select all that apply.) 1. Nosotros 2. Tú 3. Yo 4. Vosotros 5. Ellos 6
The bar graph shows the recommended number of hours of sleep for each age group. How many hours of sleep are recommended for elementary-age children? A. exactly
3. Sa robe est rouge.1 pointO De quelle couleur est sa robe?Quelle est votre profession?OQuel est la date de sonanniversaire?Qui est-ce?​