sushilashiwakoti100 sushilashiwakoti100
  • 14-05-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of 8 exercise book is rs 400.
i)find the cost of 1 excise book
ii)find the cost of exercise book​

Respuesta :

AlphaSavage12
AlphaSavage12 AlphaSavage12
  • 14-05-2021

Answer:

e

Step-by-step explanation:

Answer Link
pshane0918
pshane0918 pshane0918
  • 14-05-2021

Answer:

The cost of 1 Exercise book is rs50.

Step by Step Explanation :

Divide the cost by the quantity.

400/8 = 50

Answer Link

Otras preguntas

If water molecules inside and outside of a cell became non polar , how would the transport of materials in and out of the cell be affected
A student did 24 J work on a chair. She applied a force of 12 N and moved the chair 2 m. What else do you need to know to determine the amount of power used?
Select the correct equation for the following sentence : twenty-four is the same as 31.4 times a number plus negative 8.4
Which is the best description of the equivalency of the two expressions?
Which statement is most true about graphic novels? 1. A graphic novel tells a fictional or true story through images and words. 2. A graphic novel presents man
Is a source of genetic variation that involves the swapping of sections of chromosomes during meiosis. A. Translation B. Transcription C. Fertilization D. Cross
Which of the following is the best example of a vivid description? a. The two boys were dressed in their work clothes and walked slowly to the park to pick up t
what element is found in the nuclear reactor core?
The field of ecology is a social science that analyzes the production, distribution, and consumption of goods.true false
For the Romantics, imagination _____