brooksnaoni12
brooksnaoni12 brooksnaoni12
  • 14-05-2021
  • Mathematics
contestada

Please answer will mark brainliest

Please answer will mark brainliest class=

Respuesta :

goddessboi goddessboi
  • 14-05-2021

Answer:

C) Each ounce of yogurt increases the cost by $0.37

Step-by-step explanation:

With 0 ounces of yogurt, you have a flat fee of $1.50 for toppings

With 1 ounce of yogurt, you have a total of $0.37(1) + $1.50 = $1.87

With 2 ounces of yogurt, you have a total of $0.37(2) + $1.50 = $2.24

And so on...

Notice that with each ounce of yogurt, the price is increased at a rate of $0.37 per ounce. $1.50 is what you're just starting with, without yogurt. Therefore, option C is correct.

Answer Link

Otras preguntas

I have a drawing of a chinese dragon when answering pls rate it P.s i drew it myself
A daycare center charges $3 per hour for preschool-aged children and $4 per hour for infants and toddlers. This equation represents the number of preschoolers,
Pleaaaseeee help. Ill give brianliest!
Given f(x) = 4x - 1 and g(x) = x2, choose the expression for (fºg)(x). Click on the correct answer.
The weight of an object _____.is not affected by gravitydepends on its locationis the same as its massis always the same​
Please help!!! Here is 25 point please helpp
One thing Athens and Sparta had in common was I need a answer asap 1. harsh military training for boys 2. they both were democracies. 3.both societies had slave
Please help with this math problem
Someone please answer!!
The solution of the following systems of equations is (x, y). What is the value of x? x+2y=16 0.5x-y=10 A) -2 B) 2 C) 18 D) 36