1donwon93 1donwon93
  • 15-05-2021
  • Mathematics
contestada

You buy halibut at $19 per pound. One portion of seared halibut requires 6 ounces of halibut. How much does the halibut for one portion cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-05-2021

Answer:

$7.125

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

Cost per ounce

19 / 16 = $1.1875/oz

Cost for 6 oz portion

6 * 1.1875 = $7.125

Answer Link

Otras preguntas

I need help bro this so stressful
Work out the answers to: a) 6 x (-3) b) ( - 5 ) x 4 c ) ( - 9 ) x ( - 2 )
I need help with these 2 last questions ASAP PLEASE… SHOW WORK !!!! 70 points !?!!!!????
Is it a sentence or a fragment 2. The flowers in the garden. 3. The cat jumped on the bed. 4. More sugar in the recipe. 5. There are three green cushions on th
help please,,,,,,,,,,
Explain how the Incas were able to unify their vast empire throughout portions of South America.
Write the following set using roster notation. Do not include repeats. W is the set of days in the week that begin with the letter T.
Garrett can order stickers from two companies. Company A charges a $30 design fee plus $0.80 per sticker. Company B charges a $ 14 design fee plus $1.20 per sti
blends word blow + spurt = ?​
Why was the Mars Climate Orbiter destroyed?