lucianaochoa0952 lucianaochoa0952
  • 11-06-2021
  • Mathematics
contestada

heeeeeeeeeeeeeellllllllppp

heeeeeeeeeeeeeellllllllppp class=

Respuesta :

surjithayer10otahza surjithayer10otahza
  • 11-06-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

let price of  one pretzel=x

price of one soda=y

3x+4y=11.25   ...(1)

5x+2y=8.25    ...(2)

multiply by 2

10x+4y=16.50   ...(3)

(3)-(1) gives

7x=5.25

x=0.75

from (1)

3(0.75)+4y=11.25

2.25+4y=11.25

4y=11.25-2.25

4y=9

y=9/4=2.25

cost of one pretzel=$0.75

cost of one soda=$2.25

Answer Link

Otras preguntas

Why is good soil considered a valuable resource in the Midwest?
Why did fewer towns believe develop in the southern colonies compared to the New England colonies?
A Fraction of the Fair 1. Use a line plot to represent the data in the data set. Be sure to include a title and label all tick marks. 2. What is the largest amo
What is a contraction in a sentence? Please I need help! Can somebody answer my question? Anybody? Please!
I will award brainliest to whoever correctly answers this!
Looking at the stock performance chart below, which company has overall outperformed the Dow Jones (DJI)? O A. Domino's Pizza (DPZ) O B. McDonald's (MCD) O C. P
A rectangle is 30 cm long and 10 cm wide. What's the ratio of the rectangle's length to its width? options: 1:3 3:1 1:4 4:1
I need a little help here
what 2 promises did hitler make after the Great Depression hit germany hard
URGENT! In ABC. what is the value of r?