kanuabdul92 kanuabdul92
  • 13-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of lemonade costs $5.40.how much do each lemonade costs?

Respuesta :

rbasat rbasat
  • 13-06-2021
Each lemonade costs about $2.22. You can achieve this answer by dividing 12 by 5.40.
Answer Link
Cathi Cathi
  • 13-06-2021
You divide $5.40/ 12. It is 45 cents each
Answer Link

Otras preguntas

The term ring of fire was used to describe a natural event that occurred on sunday but wasn't related to earthquakes. what kind of event was it?
If you were to write a personal statement using the prompt below, what information would you include?
This may be off topic but My red eared slider lost her thumb nail suddenly!! Is it dangerous? Will it grow back? It only eats dried shrimp is that why her nail
Tyson began solving the system ​ {4x+2y=64x+5y=15 ​ by writing −3y=−9 . Which property justifies this step? division property of equality multiplicatio
Why do Romeo and Juliet use religious references when they first meet each other?
What makes a topic strong or weak?
A quadrilateral has four right angles. What figure could it be? parallelogram square rectangle rhombus u can pick more than one
Please help me :) I'm a little stuck.
what does 24a-42b equal
You are standing next to a really big circular lake. You want to measure the diameter of the lake, but you don't want to have to swim across with a measuring ta