davidtrott9971 davidtrott9971
  • 14-06-2021
  • Mathematics
contestada

Marissa went to the store with $20 and returned home with $5.36. If she bought only 3 gallons of ice cream, what was the cost of each gallon of ice cream?

Respuesta :

sscott1412
sscott1412 sscott1412
  • 14-06-2021

Answer: $4.88

Explanation: $20.00-$5.36= $14.64

$14.64÷3= $4.88

Answer Link

Otras preguntas

All the following are true of outlines except __________. A.they are a vital tool of the research process B.they are only used by students in high school C.
Which places the adjectives in the correct order? A) Courtney made delicious little eighteen Swedish meatballs. B) Courtney made eighteen little Swedish deli
do cardio activities increase? heart rate
1. Which of the following is a function of the nucleus? stores DNA stores sugars builds proteins packages proteins 2. Which of the following stateme
What is the solution set of 2x2 7x 5=0??
What is the greatest common factor of 11,44?
what holds up a plant
A cylinder and a cone have the same diameter: 8 inches. The height of the cylinder is 3 inches. The height of the cone is 18 inches. Use π = 3.14. What is the r
Nicotine is harmful, addicting, and a poison. true false
Which of these organisms have an endoskeleton,beetle,elephant,tree,or a crab?