22joshuam
22joshuam 22joshuam
  • 14-06-2021
  • Mathematics
contestada

2) Cereal cost $7 / box. How many boxes
did Huong buy if she spent $21?

Respuesta :

Janissep09 Janissep09
  • 14-06-2021
Answer:3 boxes.
Explanation: $21 / $7=3 boxes
Answer Link
buchnerelijah
buchnerelijah buchnerelijah
  • 14-06-2021
3 boxes 7X3=21 so there is your answer
Answer Link

Otras preguntas

Someone please help me!
Horomones travel through the body by means of the?
Melisa walked at a rate of 88 feet per minute. What was her approximate speed to the nearest tenth of a mile per hour? ANSWERS A. 0.1 miles per hour B.1.0 miles
Find the simplified form of the expression. Give your answer in scientific notation. Question 3 options: 1.8 x 10-16 18 x 10-13 1.8 x 10-13 1.8 x 10-15
In the formula for water H2O what is a subscript 2 indicate?
Vosotros ___________________ al restaurante sin Angela. a. fuiste c. fueron b. fuisteis d. fuimos P
For the Air Force Physical Fitness Test, the best possible time for men to run 1.5 miles in less than __________. A. 15 minutes, 30 seconds B. 13 minutes, 36 s
"Rate" is related to: volume time distance percentage
NEED HELP ASAP 30 points What were the results of Japan’s isolation??
A 4 -pound bag of sugar contains 454 one-teaspoon servings and costs $3.49. A batch of muffins uses 3/4 cup of sugar. How many batches can you make if you us