fishywishy546 fishywishy546
  • 15-06-2021
  • Mathematics
contestada

1.) If I am selling a dozen at $3, how much would each egg cost?
2.) If each egg costs that amount of money, how much would an 18 pack be?


I'm trying to figure this out because this is a real-life problem, and I'm trying to sell eggs to my teacher.

Respuesta :

ganesathomas20
ganesathomas20 ganesathomas20
  • 15-06-2021

Answer:

1.$3÷12=0.25

each egg would cost 25 cents

2.12×18=216

216×25=5,400

Answer Link

Otras preguntas

Elige la palabra que no pertenece (doesn't belong) al grupo.
X=4y+7 -10x+9y=-70 Find X and Y
At LaGuardia Airport for a certain nightly flight, the probability that it will rain is 0.19 and the probability that the flight will be delayed is 0.15. The pr
figure is made from a part of a square and a part of a circle. $ This figure 10 a) What is the perimeter of this figure, to the nearest unit?
1. Find the ratio of the following in the simplest form a. 10 seconds to 10 minute b. 28 to 35 c. 2cm to 1m d. 30p to Rs. 3
what is the y-intercept of this relation
4. James has 2 4/5 quarts of juice. He pours the same amount of juice into 2 bottles. How much does he pour into each bottle?
What is one word to describe these lyrics?
What is a system of equation?
Why was the time period called the Harlem Renaissance.