tonyanncampbell4 tonyanncampbell4
  • 15-06-2021
  • Mathematics
contestada

at a market 8 mangoes and 6 pears cost $25.00 and 4 mangoes and 8 pears cost$30.00. what is the cost of one mangoes
​

Respuesta :

elitephenoix elitephenoix
  • 15-06-2021

Answer:

the answer is 4.00 Yw for the help

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements accurately describes the process of dating Earth's history? A. Scientists use relative dating to determine the absolute age o
the author and Marigold uses the image of a cage more than once in the store and at least a hundred words describe how she uses this image and its importance to
A capacitor is formed from two concentric spherical conducting shells separated by vacuum. The inner sphere has radius 12.0 cm , and the outer sphere has radius
When Mrs. Karas took the half-gallon of milk out of the fridge, she noticed it was 3/4 full. After breakfast, the carton was only 3/8 full. Since a half-gallon
In 1607 the first american colony was establishied on what river
show that for 5<t<7, the acceleration is given by a=-5t+30
Can someone type 6 purposes of The Declaration of Independence. -Thanks
Describe what happens to an enzyme after it has catalysed a reaction
a gardener has a border of flowers around a rectangular garden. the vegetable garden is 5 ft x 2 ft, and the flower border has a uniform width of 1 ft
2. Which is the best way for a supervisor to motivate a professional or technical employee? -Money -Promotion -Job challenge -A certificate of recognition