livcapri
livcapri livcapri
  • 11-12-2016
  • Mathematics
contestada

Jorge bought a mechanical pencil for $8. A lead and eraser refill pack costs $2. Write a linear function to describe the cost of using the pencil as a function to describe the cost of using the pencil as a function of the number of refill packs.

Respuesta :

JoeTann JoeTann
  • 11-12-2016
x is number of refill packs
f(x) = 8 * 2x
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is equivalent to the expression 8x+30/10? A. 8x+3 B4/5x+3 C.8x+20 D.4/5x+30
In the Iliad, which best describes the point at which Achilles enters the battle to avenge the death of Patroclus? A. It is the conflict in the story. B. It is
what are good names for a magazine about school.
In a certain lottery, the winner of the first ticket drawn receives $10. Each succeeding ticket drawn is worth $15 more than the previous ticket. How much does
hoy es viernes,el treinta y uno de octubre
On what piece of territory was the Battle of Bunker Hill fought?
What is 66.6666666667 as a fraction?
Which is greater 27 oz or 2 lb?
two numbers with the difference of 9 and the sum of 17
Which of the following is an economic problem that the nation faced at the end of the Civil War? A. Figuring out how to bring the Southern states back into the