randypalencia27
randypalencia27 randypalencia27
  • 11-12-2016
  • Mathematics
contestada

Ethan wants to put a fence around his vegetable garden. The garden is 30 feet wide and 15 feet long. If the total cost of the fence is $810, what is the unit price of the fence per foot?

Respuesta :

FlameToxins
FlameToxins FlameToxins
  • 11-12-2016
If the garden is square, then the perimeter would be 90. 15(2)+30(2)=90
810/90=9
So it would cost $9 per foot.
Answer Link

Otras preguntas

Greenboro gets 12times as many inches of snow as redville gets . Altogether ,the two towns get 65 inches of snow how many inches of snow dose redville get?
A time when there is so little food that many people starve.
Which of these was a major difference between urban and rural lifestyles in the 1920s? A. Runral Americans had higher incomes B. Rural Americans had mroe free t
four times the sum of 14 and c is a squared
Explain the executive branch of government's role in creating a new bill or law in the United States
What is the square root of 56 in radical form
Why were banks one of the first institutions to feel the effects of the stock market crash?
what is 1/10 of 0.3?
find every fraction with a whole number denominator less than 50 that is equivalent to 10/15.
The kind of money used by a group or nation.