ninan8dpaldantahite ninan8dpaldantahite
  • 12-12-2016
  • Mathematics
contestada

Pears cost $1.25 per pound. What is the cost of 4.5 pounds of pears

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
1 pound of pear cost = $1.25
So, 4.5 pound of pear will cost = 1.25 * 4.5 = $5.625

So, your final answer is $5.625

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Q. The readings of open circuit, short circuit, and DC bridge tests of 500 V, 50 kVA, 60 Hz three-phase Y-connected alternator are given below: Open Circuit Ter
the veldt PART B: which detail from the text best supports the answer to part A?
Find the measures of the interior angles of the triangle. A:48 degrees b: x degrees c:(x - 44)degrees
entally. Show the steps you used. (Example 1) expression using the Distributive Prop 3. 5(x + 8) =​
Jill charges an hourly rate for babysitting one or two children. Kara charges a lower hourly rate but adds and additional charge for more than one child. See sc
power supply. एक प्रेरक के प्रतिरोध एवं प्रतिबाधा का मान निकालें। Measure the resistance and impedance of of an ind​
__________ implies that leaders are appointed by God to rule a land. A. Rule of law B. Rule of man C. Divine right of kings D. Aristocracy       Please select
3x3x3x3xx3x3x3x3x3x3x3x
What are the Value for J and K
25. Pablo toca por error una plancha enchufada y, sin darse cuenta, retira la mano rápidamente. Identifica y describe la reacción que ha tenido lugar.​