Seudónimo Seudónimo
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

Kori spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

Respuesta :

Alab
Alab Alab
  • 13-12-2016
This is a simple division problem to find money per gallon. The simple equation is just $46.20 / 12, in which the answer would be $3.85 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. 1/4 +x>1/8
12-oz of can green beans is sold for $1:45. what is the price per pound?​
How can revovling debt change feom short term debt to long term debt A.Paying your utility bill with your checking account B.Financing collage C.Paying the mini
Find the value of x in the triangle shown below.
There are 75 new houses being built in a neighborhood. Last month, 1/5 of them were sold. This month, 1/3 of the remaining houses were sold. how many houses are
Calculate 4 Srxn for this equation. Round to the nearest whole number. NaOH(aq) + HCl(aq) → H2O(l) + NaCl(aq) Son = 49.8 J/mol K Suci = 56.5 J/mol K S = 69.91 J
If angle b = 60° and a = 10 meters, find b.
HELP ASAPPP please !!!
A plane travels 5.0 X 10^2 m while being accelerated uniformly from rest at the rate of 5.0 m/s? What final velocity does it attain?
Triangle abc above is isosceles with an=ac and bc=48. The ratio of de to de is 5:7 . What is the length of dc