Jeremiahwalkes Jeremiahwalkes
  • 11-07-2021
  • Mathematics
contestada


At a store, 2 gallons of milk cost $6.
Which is the value of the ratio of dollars to gallons of milk?
0.33
per gallon
$3 per gallon

Respuesta :

onyikeinnocent
onyikeinnocent onyikeinnocent
  • 11-07-2021

Answer:

B

Step-by-step explanation:

$3 per gallon

that is the procedure above

Answer Link

Otras preguntas

Why is it important for scientists to be able to remove DNA from an organism? List two reasons.
Find the LCM of the set of polynomials.4m^3p, 9mp^4, 18m^4p^2
The interactive forces between particles are... A) less effective in solids than in liquids B) more effective in solids than in liquids C) equal to that of a ga
Laura jumped 2.3m in the high jump. Lucy jumped 20% lower. How much was Laura's jump?
anthony made 6 bouquets.if he used 3/4 of a bunch of flowers for each bouquet how many flower bunches did he need
What are the traits used to classify a virus?
Julia has $80. She wants to purchase a nail paint set for $16 ans earrings. She spends the rest of the money on earrings. Each pair of earrings cost $8. Write a
What does this mean 9x5000=10
List three pollutants the burning of fossil fuels adds to air. What are the sources of these three pollutants?
Not sure how to solve 2sinxcosx+cosx=0  Could you help?