mnpoitevin mnpoitevin
  • 14-07-2021
  • Mathematics
contestada

8) A 7-inch apple pie sells for $4. What is its cost per square inch (in2)?
Round to the nearest cent.

Respuesta :

priyajegan11 priyajegan11
  • 14-07-2021

Answer:

A = pi * r^2

A = 3.14 * 3.5^2

A = 38.465 sq. in.

4 / 38.465 = 0.1048 = $0.10 per sq. in.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Humans affect the carbon cycle in many ways through the use of fossil fuels, clear cutting of forests, and controlled burns. Which of the following processes ca
How does Shelley use imagery in "Ozymandias"? A. to help readers visualize the shattered statue B. to describe how far the king's lands extended in Egypt C. to
Which of these techniques is used in the media to inform, persuade, or entertain audiences? personification extended metaphor emotional appeal cultural ambiguit
The organisms in a pond and the physical factors influencing them best describe (1) a population (3) a biosphere (2) an ecosystem (4) a f
reasons why dropping the atomic bomb on japan an inappropriate action
Which farming practice causes the least harm to the environment? (1) using natural predators to reduce insect numbers (2) adding chemical fertil
Which events sparked World War I? Check all that apply.
Which of these techniques is used in the media to inform, persuade, or entertain audiences? personification extended metaphor emotional appeal cultural ambiguit
Which technique could be used to determine the relative number of bases in fragments taken from a sample of DNA? (1) electrophoresis
How do you solve P = C+MC, for M??