Unknown999
Unknown999 Unknown999
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of 3 dozen apples for $4.50

Respuesta :

vicky189
vicky189 vicky189
  • 13-12-2016
4.50/3=1.50/1
hope this helped 
Answer Link
SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
For 3 dozen, it is = 4.50

So, for 1 dozen = 4.50/3 = 1.50

So, unit rate would be $1.50

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

How do you solve this inequality? y > 14/3
I need help with this one to by today
What is the volume of 340g of gaseous ammonia NH3 under standard conditions. (Vm = 22.41l).​
For each of the following sentences, select the rule that describes how the word ‘’por’’ is being used. 1. Hablo por todas mis amigos 2. Nado por la piscina
Matilda needs at least $112 to buy a new dress. She already has saved $40. She earns $9 an hour by babysitting. Write an inequality that can be used todetermine
Based on the following production and sales data of Frixion Co. for March of the current year, prepare the following:
I need to solve the system of equations by graphing
How do I fine the slope of a line on a number line, where it does not start at 0,0 but at 0,60
I NEED HELP THIS IS DOW IN 1 HOUR AND I WILL GIVE BRAINLESS Write 3-5 sentences in response to the writing prompt. Yesterday I... Where did you go? What did you
A company that makes shopping carts for supermarkets and other stores recently purchased some new equipment that reduces the labor content of the jobs needed to