clevelandmakayla9 clevelandmakayla9
  • 15-07-2021
  • Mathematics
contestada

Manuel bought a set of tracks for $35 and 8 individual train cars,
which were priced the same. If the total cost was $155, what was the
price for each train car?
Please help

Respuesta :

espam10
espam10 espam10
  • 15-07-2021

Answer:

155÷8= 19,375

The unit price of each wagon can be obtained by dividing (155 by 8)

luck in your tasks.

Answer Link

Otras preguntas

Which law does this diagram illustrate?  Missing Metadata    A.Elliptical paths, such as those followed by planets around the sun, take longer when the smaller
Asl task your classmate often scribbles on class walls and cut out his/her name on the class furniture- with your partner discuss. > what the reasons for thi
Which of the following is an example of a hypothesis? A.) a prediction that a tire's air pressure will increase if the tire's temperature is raised B.) exper
(06.02 lc)during the early 1800s, the shipment of goods was transformed, and shipping costs were greatly reduced, due to the construction of the
In contrast to tqm, what approach seeks radical change through innovation?
What is a density dependent limiting factor?
Hey guys!! I need help with my French homework!! Can you guys check my answers? And also explain why. Thanks and have a nice day!
modal is made out of a stack of plywood sheets, each sheet is 0.6 inch thick. how many sheets of plywood tall is the modal ?
what was wrong with the first scrolls ananda and kasyapa gave xuanzang?
The quotes below are from the declaration of independence. Which est illustrates the colonial view on where government power should come from? A. a tyrant is un