Parramayaroc
Parramayaroc Parramayaroc
  • 14-12-2016
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the questions.

Apples*?5?15
Cost0.703.507?

Apples cost $ __ per pound.

comment the answer below no need to solve it out just write the answer!!!!!!!!!!!!!!

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 16-12-2016
Apples cost $3.50/5 = $0.70 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

what was the cause of many treaties with American Indians
How did specialization affect the lives of neolithec people?
write an expression that has two terms your expression should have a variable and a constant
Which system is used to gather the nutrients needed for the human body?
it says find the least common multiple for each number pair
Which of the following best describes inpatient drug treatment facilities?
What is the process of cell division called?
Which example provides scientific data about the earth's interior? a. the motion of continents b. earth's orbit around the sun c. how seismic waves travel d.
What is a hymn? ...............................
A theater offers a 20% discount to senior citizens on all tickets. The regular cost of a matinee ticket is $9.75. Which expression represents the cost of a mati