22alyssacof 22alyssacof
  • 13-08-2021
  • Advanced Placement (AP)
contestada

It costs Mike $5 to make a cake, which he then sells for $15. $10 is Mike's:

cost.

price.

profit.

demand.

Respuesta :

name372
name372 name372
  • 13-08-2021

Answer:

Profit

Explanation:

Profit is the amount of money earned from a product, Mike earned $10, that is his profit.

Answer Link

Otras preguntas

The earliest known form of African art is A. metalworking B. rock painting C. weaving D. woodcarving
Accurately Punctuate Written Text Using Colons & Semicolons Select the three incorrectly used colons and semi-colons in the extract below. There are many di
PLEASE HELP describe your answer in economic, political, or social terms. did the Industrial Revolution expand or restrict the lives of ordinary Americans? pr
Intravenous means a. outside the vein. b. within the vein. c. a part of the vein. d. where veins meet.
Use the verbs saber or conocer to complete the sentences. 1. Marta, ¿qué _______________ tú de Lionel Messi? Yo _______________ que es futbolista (jugador de f
a 4-cup container of window cleaner costs $4.48. what is the price per fluid ounce?
What is one of the defining characteristics of the modern era? Help please !!
Convert 1011000 to base ten​
solve this -8+x<29 what does x equal
Cerena is in labor to deliver a baby and requests anesthesia. Which type of anesthesia would she MOST LIKELY receive? a. preoperative b. regional c. local d. ge