dinnamorato78 dinnamorato78
  • 13-08-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Ivanna bought 9 pounds of flour for $5.
How many pounds of flour did she get per dollar?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 13-08-2021

Answer:

1.8 pounds per dollar

Step-by-step explanation:

Take the pounds and divide by the dollars

9 pounds / 5 dollars

1.8 pounds per dollar

Answer Link

Otras preguntas

The general form of the equation of a circle is ax2 by2 cx dy e = 0, where a = b 0. if the circle has a radius of 3 units and the center lies on the y-axis, whi
Briefly explain I the history of music.​
Would you rather work as a veterinarian with birds or reptiles? Why? And which reptile or bird is your favorite? **No wrong or right answers, just curious** :))
at the beginning of the scene, benvolio mentions that tybalt sent romeo a letter. what do mercutio and benvolio believe the letter says, what do they think he w
An electric field travels away from a charge and toward a _?_ charge.
Evaluate the following.​
Blood types A and B are codiminant and completely dominant to blood type O. A person with blood type AB has a child with a person with blood type O. What percen
15. The cost of one yard of fabric is $7.99. What is the cost of 0.51 yd of fabric correct to 2 decimal places?
Jimmy's grandfather does not recognize him when Jimmy comes to visit. His grandmother warned Jimmy that his grandfather has a form of dementia known as _____, w
A value that is used in a computation is known as an _____. Group of answer choices operand operator function clause