talhabasharat2007 talhabasharat2007
  • 15-08-2021
  • Mathematics
contestada

similar bars of soap are sold in packs of 3 for $2 or packs of 8 for 5.20 find the difference in the price for 48 bars of soap

Respuesta :

MindOfMinnie
MindOfMinnie MindOfMinnie
  • 15-08-2021
Bar 1:

3 = $2
48 divided by 3 = 16
$2 x 16 = $32

—————————————————

Bar 2:

8 = $5.20
48 divided by 8 = 6
$5.20 x 6 = $31.2

—————————————————

Difference:

$32 - $31.2 = $0.8

So when the two sales are compared, the ‘8 for 5.20’ sale is cheaper by $0.8.

—————————————————

Pls give me a brainliest if this helped thx



Answer Link

Otras preguntas

Please HelpSome say that with advances in communication such as scanning, faxing, email, and text messaging, that students no longer need to learn how to write
Use the distributive property to remove the parentheses 2(7+x)
A highly masculine male who paints his fingernails pink is best described as an example of
Work out the balance for £4500 invested for 2 years at 4% per annum
A black market is a. Very similar to a​ "gray" market except that the goods and services exchanged are imported. b. A market in which buying and selling take pl
List 5 foods that contain high amounts of protein
Tom is trying to write 3/61 as a decimal. He used long division and divided until he got the quotient 0.0491803279, at which point he stopped. Since the decimal
How many barium ions does one mole of barium phosphate contain?
solve the equation x -4 = 18 10 = m + 7 4x=-24 -x=9 6m-5=1 5a+7=4a n/5=7 8=1/2x+6
find the price of one candy bar if ten candy bars cost $40