fionakaufffman
fionakaufffman fionakaufffman
  • 15-12-2016
  • Mathematics
contestada

Cherries cost ​$2​/lb. Grapes cost ​$1.50​/lb. You can spend no more than ​$9 on​ fruit, and you need at least 5lb in all. Create a graph showing the amount of each fruit you can buy.

Respuesta :

alkhalidisara
alkhalidisara alkhalidisara
  • 15-12-2016
This is the graph
 



 
 Y=-(4/3).X+30



 

Ver imagen alkhalidisara
Answer Link

Otras preguntas

como escreve por extenso o número 380.210?​
what did the japanese believe about the dropping of the bomb
plz help me find this answer​
plsss help will mark brainliest! nd extra pointss!
The table below represents a function.what could be the equation of the function?​
A moose runs through the woods and covers 825 m North in 118 s. What is the average velocity of the moose?
What is the advantage of SI unit over CGS unit?​
. Arrange the following in order of increasing radius: a) Mg2+, Na+, Al3+ b) Na+, Al3+ , Mg2+ c) Mg2+ , Al3+ , Na+ d) Al3+ , Mg2+, Na+
Menciona 4 ideas relevantes del texto la discriminación enquistada en la sociedad
please help me ❤️❤️❤️