mprodutions075
mprodutions075 mprodutions075
  • 11-09-2021
  • Mathematics
contestada

HELP!!! I NEED THE ANSWER!

HELP I NEED THE ANSWER class=

Respuesta :

ProgrammableHuman ProgrammableHuman
  • 11-09-2021

Things we know: every pound of cherries cost four dollars.

We don't know how much the mother got and it is represented by the variable 'r'. But we do know how many pounds the dad got. He got two pounds.

We know the total cost the mom had to pay which is 4 * r and the amount the dad paid is 4 * 2 or 8.

Now we want to make an algebraic expression that represents how much more the mother paid than the father.

Final answer:

8 - (4 * r)

Hope this helps!

Answer Link
MattxChAsO MattxChAsO
  • 11-09-2021

Answer:

hey

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In Emily Dickinson's poem she writes how frugal is the chariot/ that bears a human soul these lines feature what type of figurative language?
Which of these is a theme statement? The story had an impact on many readers. A group of friends achieves success in the city. Hard work and perseverance pays
Había civilizaciones muy grandes y poderosas de índigenas a la llega de españoles a Costa Rica. T F
How do I rewrite the expression as a single fraction? 4/5 + 3/4
describe the nucleus. what can be found inside the nucleus?
How does a catalyst work?
Evaluate Each Expression: | 4/13 |
what is the letter a? 6a+14=-7-a. a=?
A cashier has only one-dollar bills, quarters, and dimes. List 9 ways you could receive $2.50 in change.
Which statement describes a major advantage of a unitary system of gov over a confrederate system?