madisonnichole56 madisonnichole56
  • 11-09-2021
  • Mathematics
contestada

Kate bought a bag of grapes that was 3.2 pounds. The bag of grapes cost $6.24. What was the price per pound for the bag of grapes.

Respuesta :

umaira1901 umaira1901
  • 11-09-2021

Answer:

$1.95

Step-by-step explanation:

3.2 pounds -> $6.24

1 pound -> $6.24÷3.2=$1.95

Answer Link

Otras preguntas

Find three irrational numbers between 0.53 and 0.54
solve for X[tex]4({x}^{2} - 250) \leqslant 65x[/tex]​
what will happen if all snakes are killed​
what is the solution to the equation below when solved for t D=r/t
20. is a common upper respiratory system disorder. O A. COPD OB. Asthma OC. A cold OD. Pneumonia
importance of development​
La chispa de un relámpago artificial de 10.0 MV libera una energia de 0.125 MW .s ¿Cuántos coulombs de carga fluyen?
Find the largest prime factor of 18! + 19! + 20!
Examine the graphs. Determine whether each function is discrete, continuous, or neither discrete nor continuous. Then state the domain and range of each functio
Two advantages of secondary tissues?