BrandonCastro2009
BrandonCastro2009 BrandonCastro2009
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Help and work this out

Help and work this out class=

Respuesta :

AmberKings
AmberKings AmberKings
  • 12-09-2021

Step-by-step explanation:

To find the unit price, it's pretty easy. Just divide the quantity by the total price.

I)

A. $49 ÷ 40 = $1.23

B. $23.44 ÷ 20 = $1.17

C. $9.88 ÷ 8 = $1.24

The cheapest is B.

II) $2.19 ÷ 12 = $0.18

III) For this one you have to calculate the distance. So, distance = speed x time. 80 x 110 = 146.667 miles

IV) 220 ÷ 10 = 22 per mile

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

The diameter of a circle is 14 inches. What is the circle's area use 3.14 for PI
write 1 paragraph of what things you want your classmates to know about you.
discours contre la misère
Restrict the domain of f(x)=x^2 to produce an inverse function?
How to separate a mixture of copper carbonate and iron sulfate
i will give ur brain thingits urgent ​
join sentence using connectershe failed the exam . he had not studied .​
Which of the following best summarizes the impact aging has on the body? I
I need to know the answer to this and I do not need an explanation
Calculate the number of moles in 44 g of iron sulfide. Relative atomic masses (4): Fe = 56, S = 32