daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

In 4 games, Larry averaged 23 PPG (points per game). How many points does he need to score in the last game to have an average of 25 PPG? Explain how to use th
Read the passage.My sap will never stir for sun or rain. Which type of figurative language is used in this passage? A) simile, B) onomatopoeia, C) alliteration,
Dan saved $463 over the 12 weeks of summer break he said 297 I would during the last four weeks how much did he say during the first 8 weeks
s you climb a high mountain, the buoyant force exerted on you by the atmosphere _____. decreases remains the same increases
Which of the following is not an example of a professional organization? A.the American Management Association B.the National Education Association C.the Americ
After you set a pin for a domain account on your laptop that pin can be used only on your laptop.true or false
How did china's 1911 revolution began crash course answer key?
What line is parallel to 3x+8y=6?
Reduce government spending, tax cuts, decrease government regulation, and reducing inflation describes Reagan’s economic policies known as Reaganomics Clinton’
Solve the following proportion for u. u/4=11/7 round your ansewer to the nearest tenth