daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP!!! 20 points! Triangle ABC is rotated 180° using the origin as the center of rotation. Which sequence of transformations will produce the same
Armando used algebra tiles to represent the product 3 x (2 x minus 1). An algebra tile configuration. 3 tiles are in the Factor 1 spot and are labeled + x. 3 ti
REEEE GETS THE PERSON WITH THE SIMSONS COMMENT 15 likes for an iphone giveaway.....
What is your understanding and opinion on equipment potential failure modes (in what way/s can equipment fail) due to lubricant contamination? How can lubricant
explain how the analogy between the brushtrokes and a tiger impacts your understanding of the author's meaning. please help!!
Does the series converge or diverge? If it converges, what is the sum? Show your work.
Which city has the highest elevation A Miami B Wichita C Albuquerque D Houston
2 Points According to the Venn diagram below, what is P(A BAC)? Ο Ο Ο Ο
On the Outsiders novel. On page 146-147, Dally’s attitude towards the police could best be described as- A) considerate. B) spiteful. C) uninterested. D) disr
Allie needs 65 centimeters of fabric for the pillow she is making. the fabric costs $4.20 for a meter and the stuffing for pillow costs 79cents. How much will i