mvald011 mvald011
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $3.12 per kilogram. Is the total cost of the apples proportional to the total mass?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 13-09-2021

9514 1404 393

Answer:

  yes

Step-by-step explanation:

A fixed cost of dollars per kilogram means cost is proportional to mass. The total cost is found by multiplying that "unit rate" by the total mass of apples.

Answer Link

Otras preguntas

What is the ability of matter to carry thermal energy?
What was the largest cultural split in 1920s America? A. between nothern states and southern states B. Between eatern states and western states C. Between young
What is a piggle in geometry
Randy has 128 ounces if dog food he feeds his dog. 8 ounces of food each day how many days will the dog food last
"A recipe calls for 2 eggs every 5 cups of flour. A local chef will use 35 cups of flour, how many eggs must he have?" Please show the work
How did rule differ under oligarchies,democracies, and republics?
How did rule differ under oligarchies,democracies, and republics?
Why did the rural depression that hit farmers during the 1920s go largely unnoticed by the rest of the nation?
Identify the solution of the equation 63=7k is it 7 8 or 9 PLZ HELP
round to the nearest tenth 24.316