angelsade5 angelsade5
  • 13-09-2021
  • Mathematics
contestada

8. Which is the better buy?
4 candy bars for $5.00 or
3 candy bars for $3.30

Respuesta :

amayawilliams39
amayawilliams39 amayawilliams39
  • 14-09-2021

Answer:

1. Divide

4 divided by 5.50

3 divided by 3.30

1. About 0.7

2. About 0.9

This means that 4 candy bars for 5.00 is the better buy!

Step-by-step explanation:

Hope this helps!! :))

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP Which postulate or theorem proves that these two triangles are congruent
Use the function below to find f(-2) f(x)=5^x
¿Ese día la gente realiza algún tipo de ayuno y se abstiene de comer carne? a. el lunes c. el sábado de gloria b. el viernes santo d. el domingo Please sele
a realator makes a commison of 3500 on a 50000 house what is commison rate
What would be limiting factors in an ecosystem A) population and nutrients B) population and space C) nutrients and space D) nutrients and population
What is the best step for the engineers to make next
Which of the following is an example of nonpoint-source pollution? the oil from an oil tanker spill off the coast of Alaska the water going into the storm
A woman has been trying to conceive for several years, unsuccessfully. at a fertility clinic, they discover that she has blocked fallopian tubes. using modern t
Which layer is between the asthenosphere and the outer core? Crust Inner core Lithosphere Mesosphere
An inscribed angle measures 48°; so, the intercepted arc measures 24°. True False