umysahsoisk umysahsoisk
  • 14-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of renting a floor waxer is $4.25 per hour plus $5.50 for the
wax. Find the cost of waxing a floor if the time involved was 4.5 hours.

Respuesta :

Amist
Amist Amist
  • 14-09-2021
Make an equation
y = 4.25x + 5.50
y = total cost, x = hour
Plug in 4.5 hours for x
y = 4.25(4.5) + 5.50
y = 19.125 + 5.50
y = 24.625
Solution: $24.63
Answer Link

Otras preguntas

Explain why sedimentary rocks are found as a veneer covering large areas of the continental igneous rocks
Gina charges $28 for 3 hours of lessons. Hector charges $18 for 2 hours of lessons. Who offers a better deal????
which is bigger 20 kilograms or 2,000 grams
Do you underline or put book titles in quotations?
Katrina has 8 ribbons for her hair.3/4 of the ribbons are blue.how many of Katrina ribbons are blue.could u show me how 2 find the answer..
how do you unscramble the science topic atsetlectoicnp
Which requires the removal of heat, melting or freezing?Is it evaporation? What is it? Why?
in a given training week a swimmer completes 1/4 mile on day one 2/5 mile on day two    and 3/7 mile on day three,,
Use elimination to solve the system:6x-4y=6-6x+3y=0
Do you underline or put book titles in quotations?