rushilmistry1234
rushilmistry1234 rushilmistry1234
  • 14-09-2021
  • Mathematics
contestada

7litres of gas cost 3.43 how much will 15 litres of gas​

Respuesta :

cordeliaeobermiller1
cordeliaeobermiller1 cordeliaeobermiller1
  • 14-09-2021

Answer:

$7.35

Step-by-step explanation:

3.43/7=.49 per gallon

.49*15= $7.35

Hope this helps:)

Answer Link

Otras preguntas

list three ways ur body maintains homeostasis
Which number is a factor of 18, but not a multiple of 3?
Imagine you are listening to a speech by a member of the National Consumers’ League. Which issue do you think they are protesting? A factory does not clean its
There are about 20 potatoes in a 5 pound bag. Mr. Washington and Mr. Hamilton’s restaurant uses about 2 potatoes per order of French Fries. They charge $.95 fo
Determine if the statement below refers to the Basic Rights of Man, Wrongs by the King, or Independence Declared. Transporting us beyond the seas to be tried f
As farming became more productive, more people were able to _____. practice soil conservation move from place to place spend more time farming engage in
Plzzzzzzzzzzzzzzzzz HELP ME on this problem: 10/ 4 = x + 8/ x – 1. 50 Points available
Solve this inequality: 9h + 2 < -79
Why is the Hebrew Bible sacred to both Christians and Jews
Trevor makes a scale drawing of a doghouse that he is building. The scale he uses is 1in : 0.4 ft. What is the actual area of the floor of the doghouse if the d