myrafarris myrafarris
  • 14-09-2021
  • Mathematics
contestada

If granola costs $ 2.20 per pound, how much does 0.8 pound of granola cost?

A: $ 1.40
B: $ 1. 76
C: $ 2. 28
D: $ 2. 75

Respuesta :

paripetel575
paripetel575 paripetel575
  • 14-09-2021
1.76 is the right answer
Answer Link

Otras preguntas

Is air a conductor or insulator
A photograph measuring 40 cm by 25 cm is framed up with a uniform margin of width 4 cm all around. Find the area of its margin
Which sentence contains a verb in passive voice? a. Where did you find my coat? b. A commencement speech has already been written by the principal. c. Times li
Write the ways to solve it too plz
Which words in the sentence make up the adverb phrase? Which word does it modify? Johannes Gutenberg, a famous inventor, lived during the fifteenth century.
6. (1 pt) Which word in the sentence is the direct object? Then we picked the ripe peaches from the sagging branches. A. peaches B. sagging C. br
Jamie has 3 times as many pencils as pens. She has at least 18 pencils. How many pens does Jamie have?
Which drink has the most pure alcohol in it?
According to the center for the 21st century skills what are three critical skills that modern employees look for in employees
where is abraham lincoln from