dawesan74
dawesan74 dawesan74
  • 15-09-2021
  • Mathematics
contestada

Jon's teacher wants to buy giant cookies for the entire class. If the cookies cost $2.40 each, write an equation that shows how many cookies can be bought with $40.
Group of answer choices

Respuesta :

callanjlogan
callanjlogan callanjlogan
  • 15-09-2021

Answer:

2.40x=40 if that's an option!

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

You have 50 boxes of raisins and are eating 12 boxes each month
Factor the expression by grouping (show work/steps) -4x^3 - 12x^2 + 8x + 24
Select the difference between prokaryotes and eukaryotes. a. dna located in the cytoplasm in eukaryotic cells but not in prokaryotes b. dna structure in prokary
Pls help being timed
Kendra says 6x65=390. Estimate to check Kendra’s answer
Why do we need local government. write any two reasons
Select the items below that describe rational behavior in economics. -Chooses option with greatest costs -Maximizes benefits -Makes a decision given certain con
A 9-year old child suddenly collapsed. after comfirming the scene is safe, a single rescuer determines that the child is in cardiac arrest, shout for nearby hel
Is this equation a function? y^2 - x^2 + 1 = 50
What is the equivalent of π/6 radians in degrees. Question and answers are in photo above