irondragonfly
irondragonfly irondragonfly
  • 15-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 litre of milk is ₹ 21. Find the cost of 1 litre of milk.

Respuesta :

suspho
suspho suspho
  • 15-09-2021

Answer:

28

Step-by-step explanation:

21 is the price of 3/4

21 : 3 * 4 =

28₹

Answer Link

Otras preguntas

How would you describe brass since it ia used in weapons, pipes, intruments and ect? A compound, Alloy, Element l, Or molecule?
How long ago did the Earth form from a cloud of debris in space?
Which expression is equivalent to 5x + 4 - x - 2 a. 4x + 2 b. 4 + 4x c. 4x d. 4x + 6
During the first week a soap shop was open, it has $2000 in total sales. During the second week the soap shop had a 100% increase in total sales. Find the soap
HELP PLZ !!!! I'LL GIVE U POINTS Which sentence uses a verb that agrees with its subject? A. There stand a proud farmer. B. Around the corner is several n
The nature park has a pride of 7 lions and 4 cubs. The adults eat 5 pounds of meat each day and the cubs eat 3 pounds. Simplify 7 × 5 + 4 × 3 to find the amount
what is 72/48 in simplest form?
what are the factors for x squared - 18x + 8
The gases and chemicals released by the engines of cars and trucks are called __________.
why is aluminum a substance