MonoOkie04 MonoOkie04
  • 15-09-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit price (in dollars per ounce).
A 20-ounce can of pineapple for $0.98

Respuesta :

CaveScriptjavaisgone
CaveScriptjavaisgone CaveScriptjavaisgone
  • 15-09-2021

0.98/20=0.049

So each fluid ounce is worth 4.9 cents

4.9cents per ounce

Answer Link
bailey865 bailey865
  • 15-09-2021
0.049
explanation
0.98/20 = 0.049
to find a unit price of something dived the cost by how the amount of product
Answer Link

Otras preguntas

1. Miss Hoa often takes care ………….. sick children .A. ofB. inC. aboutD. on
help me plz................
the most commonly used technique in making sections in histology is A-parrafin section B-celloidin section C-frozen section D-smear E-stretched preparation​
Hii you can help me plisss no links ok NO LINKs
Imagine that one part of the Great Pacific Garbage Patch consists completely of plastic bottle caps. The bottle caps cover a region that is roughly 5 cm deep. 1
How do you sound waves reach our ears?
3. Name two important days of the year when major reli- gious ceremonial events occur.
Create a appropriate title for this data table
Determine which number has a lesser magnitude. a -4 and -5
Find Y |−10+5y| = 55